Taito D³Bos: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
| (2 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
| Line 9: | Line 9: | ||
|depth = 1900 | |depth = 1900 | ||
|width = 3200 | |width = 3200 | ||
|height = | |height = 2450 | ||
|wiring = | |wiring = | ||
|monitor_size = 21 | |monitor_size = 21 | ||
| Line 27: | Line 27: | ||
Image:D3bos flyer 4.jpg|Flyer p4 | Image:D3bos flyer 4.jpg|Flyer p4 | ||
Image:D3bos expo.jpg | Image:D3bos expo.jpg | ||
Image:D3bos 1.jpg | Image:D3bos 1.jpg|gull wing design for cabin door | ||
Image:D3bos 2.jpg | Image:D3bos 2.jpg | ||
Image:D3bos box front.jpg | Image:D3bos box front.jpg | ||
Image:D3bos cncpt.jpg | Image:D3bos cncpt.jpg | ||
Image:D3bos ctlg.jpg | Image:D3bos ctlg.jpg | ||
Image:Taito d3bos prototype demo.jpg|D³Bos Prototype Demo | Image:Taito d3bos prototype demo.jpg|D³Bos Prototype Demo at AOU 91. Notice wider lateral hinged door on proto vs gull wing design on final version. Axis of rotation of cabin shifted 90° compared to final release) | ||
Image:Taito d3bos telephone card.jpg|telephone card | Image:Taito d3bos telephone card.jpg|telephone card | ||
</gallery> | </gallery> | ||
[[Category:Taito]] | [[Category:Taito]] | ||
Latest revision as of 13:56, 27 April 2024
| Taito D³Bos | |
|---|---|
|
| |
| Katakana | ディースリーボス |
| Rōmaji | Dīsurībosu |
| AKA | Dynamic Direct Dimension Burst Out System D³Bos |
| Type | Sitdown |
| Released | 1991 |
| Dimensions | 1900 x 3200 x 2450 mm |
| Monitor | 21 in |
| Weight | 1200 kg |
Gallery
-
Flyer p1
-
Flyer p2&3
-
Flyer p4
-
gull wing design for cabin door
-
D³Bos Prototype Demo at AOU 91. Notice wider lateral hinged door on proto vs gull wing design on final version. Axis of rotation of cabin shifted 90° compared to final release)
-
telephone card