Sunsoft Laana: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
|||
| (One intermediate revision by the same user not shown) | |||
| Line 6: | Line 6: | ||
|image = SunSoftLaana.jpg | |image = SunSoftLaana.jpg | ||
|type = Sitdown | |type = Sitdown | ||
|year = | |year = 1993 | ||
|depth = 600 | |depth = 600 | ||
|width = 550 | |width = 550 | ||
| Line 25: | Line 25: | ||
Image:Sunsoft_Laana_Flyer.jpg|Flyer | Image:Sunsoft_Laana_Flyer.jpg|Flyer | ||
Image:Laana.jpg|Cabinet | Image:Laana.jpg|Cabinet | ||
Image:Sunsoft laana advert (1993).jpg|1993 ad, notice width measurement is given as 470mm whereas on official flyer it's 550mm | |||
Image:Laana_cp.jpg|2P control panel | Image:Laana_cp.jpg|2P control panel | ||
Image:Ad featuring Sunsoft Laana cab (1993 japan).jpg|Advert (1993) | Image:Ad featuring Sunsoft Laana cab (1993 japan).jpg|Advert (1993) | ||
</gallery> | </gallery> | ||
[[Category:Sunsoft]] | [[Category:Sunsoft]] | ||
Latest revision as of 23:10, 9 February 2025
| Sunsoft Laana | |
|---|---|
![]() | |
| Katakana | ラーナ |
| Type | Sitdown |
| Released | 1993 |
| Dimensions | 600 x 550 x 1350 mm |
| Wiring | JAMMA |
| Monitor | 18 in 15/24 kHz |
| Rotatable | Yes |
| Weight | 55 kg |
| Power | 105 W |
Sunsoft Laana, Popularly mistranslated as "Sunsoft Runa".
Gallery
-
Flyer
-
Cabinet
-
1993 ad, notice width measurement is given as 470mm whereas on official flyer it's 550mm
-
2P control panel
-
Advert (1993)
