SNK Candy 18: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
{{Infobox cabinet | {{Infobox cabinet | ||
|name = SNK Candy 18 | |name = SNK Candy 18 (R6001) | ||
|kana = | |kana = | ||
|romaji = | |romaji = | ||
|aka = Video Game | |aka = 18" Candy, R6001, Video Game | ||
|image = SNKCandy18.jpg | |image = SNKCandy18.jpg | ||
|type = Sitdown (convertible to Upright) | |type = Sitdown (convertible to Upright) | ||
Revision as of 20:09, 26 March 2026
| SNK Candy 18 (R6001) | |
|---|---|
![]() | |
| AKA | 18" Candy, R6001, Video Game |
| Type | Sitdown (convertible to Upright) |
| Released | 1987 |
| Dimensions | 735 x 580 x 1110(sitdown without header) or 1760(sitdown with header) or 1960 (converted to upright) mm |
| Wiring | JAMMA |
| Monitor | 18 in 15/24 kHz (Nanao MS7 18) |
| Rotatable | Yes |
| Weight | without upright module: 65 kg |
| Power Supply | AC100V |
| Power | 100 W |
Gallery
-
Cabinet flyer
-
Candy 18 with Upright pedestal module
-
with and without upright module
-
alt nomenclature for Candy 18 cabinet: R6001
-
1988 japanese ad (feat. "Dogō Sōken" aka Victory Road & rotary LS30 joysticks)
-
1987 japanese ad
-
1987 advert: erroneous company name NSK instead of SNK . Model type is upright (extended) not a table evidently. R6001 reference code is correct though
-
Upright version opened
-
1987 ad for Bermuda Triangle, Upright version of Candy 18 cab featuring also rotary Seimitsu LS-30 joysticks
