SNK Candy 18: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
mNo edit summary |
|||
| Line 48: | Line 48: | ||
Image:Candy 18 aka R6001 advert (erroneous company name NSK & model type, not a table).jpg|1987 advert: erroneous company name NSK instead of SNK . Model type is upright (extended) not a table evidently. R6001 reference code is correct though | Image:Candy 18 aka R6001 advert (erroneous company name NSK & model type, not a table).jpg|1987 advert: erroneous company name NSK instead of SNK . Model type is upright (extended) not a table evidently. R6001 reference code is correct though | ||
Image:SNKVideoGame.jpg | Image:SNKVideoGame.jpg | ||
Image:SNK Candy 18 cabinet ''upright'' type 1987 japan.jpg|Upright version opened | Image:SNK Candy 18 cabinet ''upright'' type 1987 japan.jpg|Upright version (with optional extension module) opened | ||
Image:SNK video game upright cabinet 1987 ads (bermuda triangle).jpg| 1987 ad for Bermuda Triangle, Upright version of Candy 18 cab featuring also rotary Seimitsu LS-30 joysticks | Image:SNK video game upright cabinet 1987 ads (bermuda triangle).jpg| 1987 ad for Bermuda Triangle, Upright version of Candy 18 cab featuring also rotary Seimitsu LS-30 joysticks | ||
</gallery> | </gallery> | ||
[[Category:SNK]] | [[Category:SNK]] | ||
Revision as of 01:24, 18 April 2026
| SNK Candy 18 (R6001) | |
|---|---|
![]() | |
| Katakana | 18" キャンディ筐体 (R6001), キャンディ18 |
| Rōmaji | 18"KYANDIKYŌTAI(R6001), KYANDI18 |
| AKA | 18" Candy, R6001, Video Game |
| Type | Sitdown (convertible to Upright) |
| Released | 1987 |
| Dimensions | 735 x 580 x sitdown 1110 mm or upright 1960 mm |
| Wiring | JAMMA |
| Monitor | 18 in 15/24 kHz (Nanao MS7 18) |
| Rotatable | Yes |
| Weight | without upright module: 65 kg |
| Power Supply | AC100V |
| Power | 100 W |
SNK released the Candy 18 aka R6001 cabinet in 1987 in response to SEGA's 1986 City cabinet, also taking inspiration heavily from the latter.
It was launched simultaneously with the cocktail Table 18 (T6001).
The Candy 18 featured an extension pedestal module to convert an existing sitdown cabinet into an upright version, raising its total height an additional 85cm (from 110 cm to 196 cm). It featured stock an Asahi Seiko AD-81P coin mech.
Gallery
-
Cabinet flyer
-
Candy 18 with Upright pedestal module
-
with and without upright module
-
alt nomenclature for Candy 18 cabinet: R6001
-
1988 japanese ad (feat. "Dogō Sōken" aka Victory Road & rotary LS30 joysticks)
-
1987 japanese ad
-
1987 advert: erroneous company name NSK instead of SNK . Model type is upright (extended) not a table evidently. R6001 reference code is correct though
-
Upright version (with optional extension module) opened
-
1987 ad for Bermuda Triangle, Upright version of Candy 18 cab featuring also rotary Seimitsu LS-30 joysticks
