Capcom New Concept II: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
|||
| Line 31: | Line 31: | ||
== Manual == | == Manual == | ||
[[Media:NEW CONCEPT II Manual.pdf|Manual]] | [[Media:NEW CONCEPT II Manual.pdf|Manual for CAPCOM Mercs (japanese version) on ''New Concept II'' 3 player cabinet ]] | ||
Revision as of 01:47, 19 April 2024
| Capcom New Concept II | |
|---|---|
![]() | |
| Katakana | ニューコンセプトII |
| Rōmaji | NYŪKONSEPUTO II |
| Released | 1989 |
| Dimensions | 850 x 750 x 1675 mm |
| Wiring | JAMMA |
| Monitor | 26 in 15/? kHz |
| Rotatable | Yes (Has rotate mechanism) |
| Weight | 110 kg |
| Power | 110 W |
Gallery
-
notice New concept cabs not yet labeled as being version "II" nor is Status 18 cab named in this early ad
-
Flyer
-
Capcom Senjō no Ōkami II (3 player version)
-
Senjō no Ōkami II flyer
Manual
Manual for CAPCOM Mercs (japanese version) on New Concept II 3 player cabinet
