Taito D³Bos: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
mNo edit summary |
No edit summary |
||
| Line 32: | Line 32: | ||
Image:D3bos cncpt.jpg | Image:D3bos cncpt.jpg | ||
Image:D3bos ctlg.jpg | Image:D3bos ctlg.jpg | ||
Image:Taito d3bos prototype demo.jpg|D³Bos Prototype Demo | Image:Taito d3bos prototype demo.jpg|D³Bos Prototype Demo at AOU 91. Notice wider lateral hinged door on proto vs gull wing design on final version. Axis of rotation of cabin shifted 90° compared to final release) | ||
Image:Taito d3bos telephone card.jpg|telephone card | Image:Taito d3bos telephone card.jpg|telephone card | ||
</gallery> | </gallery> | ||
[[Category:Taito]] | [[Category:Taito]] | ||
Revision as of 13:55, 27 April 2024
| Taito D³Bos | |
|---|---|
|
| |
| Katakana | ディースリーボス |
| Rōmaji | Dīsurībosu |
| AKA | Dynamic Direct Dimension Burst Out System D³Bos |
| Type | Sitdown |
| Released | 1991 |
| Dimensions | 1900 x 3200 x 2450 mm |
| Monitor | 21 in |
| Weight | 1200 kg |
Gallery
-
Flyer p1
-
Flyer p2&3
-
Flyer p4
-
D³Bos Prototype Demo at AOU 91. Notice wider lateral hinged door on proto vs gull wing design on final version. Axis of rotation of cabin shifted 90° compared to final release)
-
telephone card