Namco Cyber Lead II: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 30: | Line 30: | ||
</gallery> | </gallery> | ||
== Differences from | == Differences from original Cyber Lead == | ||
Cyber Lead II has a tri-sync monitor, while [[Namco Cyber Lead]] only has a dual sync. | Cyber Lead II has a tri-sync monitor, while [[Namco Cyber Lead]] only has a dual sync. | ||
[[Category:Namco]] | [[Category:Namco]] | ||
Latest revision as of 13:59, 24 December 2024
| Namco Cyber Lead II | |
|---|---|
![]() | |
| Katakana | サイバーリード II |
| Rōmaji | SAIBAARIIDO II |
| AKA | Cyberlead II, Cyber Lead 2, Cyberlead 2 |
| Type | Sitdown |
| Released | 2000 |
| Dimensions | 950 x 760 x 1470 mm |
| Wiring | JVS |
| Monitor | 29 in 15/24/31 kHz (Nanao) |
| Rotatable | No |
| Weight | 120 kg |
| Power | 120 W |
NAMCO's Cyberlead 2 cabinet featured the "SLOT LINK SYSTEM" which served a similar purpose as the SNK NEO-GEO Memory Card did for the MVS arcade system and the AES console, except this time for the Cyberlead 2 one could use either a SONY Playstation Memory Card or a SEGA Dreamcast VMU (Visual Memory Unit). The Slot Link System featured 2 slots for Playstation cards and 2 for the Dreamcast ones, additionally one could plug in joypads compatible with the aforementioned consoles "for the gamers who weren't comfortable playing with arcade joysticks and pushbuttons".
Gallery
-
Flyer
-
slot link system
-
Slot Link System official announcement
Differences from original Cyber Lead
Cyber Lead II has a tri-sync monitor, while Namco Cyber Lead only has a dual sync.
