Capcom Q GrandAm 25: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Wigsplitta (talk | contribs) |
Wigsplitta (talk | contribs) |
||
| Line 85: | Line 85: | ||
==External Links== | ==External Links== | ||
[https://www.hard--candy.com/wiki/candy/Q-GrandAm_25/ Hard Candy]<br> | [https://www.hard--candy.com/wiki/candy/Q-GrandAm_25/ Hard Candy]<br> | ||
[https://www.arcade-projects.com/threads/q-grandam-25-project-documentation.6495/ Restoration Project | [https://www.arcade-projects.com/threads/q-grandam-25-project-documentation.6495/ Restoration Project 2018]<br> | ||
[https://www.arcade-projects.com/threads/%E3%82%AB%E3%83%97%E3%82%B3%E3%83%B3-q-%E3%82%B0%E3%83%A9%E3%83%B3%E3%83%80%E3%83%A0-25-capcom-q-25-restoration-rgb-mod-ssfii-cpo-enhancements-insights.19960/ Restoration Project | [https://www.arcade-projects.com/threads/%E3%82%AB%E3%83%97%E3%82%B3%E3%83%B3-q-%E3%82%B0%E3%83%A9%E3%83%B3%E3%83%80%E3%83%A0-25-capcom-q-25-restoration-rgb-mod-ssfii-cpo-enhancements-insights.19960/ Restoration Project 2022]<br> | ||
[https://arcadeartrepro.com/product-category/capcom-q-grandam-25/ Repro Marquees and artwork]<br> | [https://arcadeartrepro.com/product-category/capcom-q-grandam-25/ Repro Marquees and artwork]<br> | ||
[[Category:Capcom]] | [[Category:Capcom]] | ||
Revision as of 12:33, 2 October 2025
| Capcom Q GrandAm 25 | |
|---|---|
|
| |
| Katakana | Q-グランダム25 |
| Rōmaji | Q-GURANDAMU25 |
| AKA | Q-GrandAm 25; BGS-25 |
| Type | Sitdown |
| Released | 1993 |
| Dimensions | 965 x 670 (manual incorrectly states 800) x 1435 (1700 with marquee) mm |
| Wiring | JAMMA |
| Monitor | 25 in 15/24 kHz (Toshiba/Nanao MS8-25FBC or FAR) |
| Rotatable | yes |
| Weight | 115 kg |
| Power Supply | Nemic-Lambda ZT170-525/CPS |
| Power | 110 W |
Gallery
-
Flyer
-
Grand Am 25 cabs at Capco Circus amusement center in Japan
-
1P panel version
-
control panel details
-
Front
-
Side
-
Marquee
-
PCB Area
-
PCB Area rear
-
Rotate Mechanism
-
Chassis
-
Chassis
-
Base Compartment
-
Richy13 Restoration
-
Richy13 Restoration
Manuals
Instructions
MS8-25F, MS8-29F Manual
Additional Information
- Some versions have a rotate mechanism
- Wired with CPS1 & CPS2 Kick Harnesses
- CPS2 Link wires with headers in rear
- Uses QSound CPB-001A Amp; Selection between JAMMA Amplified (Left 4pin Connector) or QSound via RCA (Right 4pin Connector) located under Coin Counters
- Toshiba Tube: A59JMZ193X
- Known Chassis Variants: Nanao MS8-25FBC, Nanao MS8-25FAR
Nemic-Lambda ZT170-525/CPS Power Supply
- Input: 100-120VAC, 200-240VAC 50/60Hz
- Output: 5V (10A), 12V (6A), -5V (1A)
- Please Note: Monitor powered by source, not power supply.
-
Voltage Selector & Specs
-
Cap Locations & List
QSound Amplifier
- Uses Capcom CPB-001A Amplifier (14VAC Version) which requires a CPT-002B Kitamura Kiden Transformer or CPT-003A Kitamura Kiden Transformer.
- Same Amplifier is used in US "Big Blue" Qsound Cabinets.
- CPT-002B Kitamura Kiden Transformer only accepts 100VAC (Black Wire) or 120VAC (Gray Wire) inputs.
- CPT-003A Kitamura Kiden Transformer only accepts 220VAC (Blue Wire) or 240VAC (Violet Wire) inputs.
- Capcom Impress uses a modified version of the CPB-001A (12VDC) and has no transformer.
-
Original Amp (14VAC)
-
Impress Amp (12VDC)
Cabinet Art
These reproduction overlays were designed by ReplicaX for the community and not for profit.
External Links
Hard Candy
Restoration Project 2018
Restoration Project 2022
Repro Marquees and artwork