Capcom New Concept II
| Capcom New Concept II | |
|---|---|
![]() | |
| Katakana | ニューコンセプトII |
| Rōmaji | NYŪKONSEPUTO II |
| Released | 1989 |
| Dimensions | 850 x 750 x 1675 mm |
| Wiring | JAMMA |
| Monitor | 26 in 15/? kHz |
| Rotatable | Yes (Has rotate mechanism) |
| Weight | 110 kg |
| Power | 110 W |
Gallery
-
New Concept II as New Concept R Type (notice Status 18 cab is unnamed yet)
-
New Concept R-Type (alternate version)
-
Flyer
-
Capcom Senjō no Ōkami II (3 player version)
-
Senjō no Ōkami II flyer
