Konami Domy Theater 50
Jump to navigation
Jump to search
| Konami Domy Theater 50 | |
|---|---|
|
| |
| Katakana | ドーミーシアター50 |
| Rōmaji | DŌMĪSHIATĀ50 |
| Type | Sitdown |
| Released | 1996 |
| Dimensions | 1885-2400[1] x 1190 x 1929 mm |
| Monitor | 50 in 15/24 kHz |
| Rotatable | No |
| Weight | 275 kg |
Launched on the market between June and July 1996 at the same time as the Windy cabinet, Konami's Domy Theater 50 was described as to have been designed with a futuristic wing / foil in mind. Its 50" projector would be produced in-house by Konami, just like Windy's own CRT monitor, which was according to Konami a first in the industry. The service door would be of the sliding type, opened from the front, mounted on rails.
Gallery
-
Flyer
-
Konami Fighting Wu-Shu on Windy II & Domy Theater 50 cabinets
-
Fighting Bujutsu flyer (euro)
-
Brochure
-
Exclusive color variant panels from Fighting Wu-Shu / Fighting Bujutsu cabinets