SNK Neo 50 II
Jump to navigation
Jump to search
![]() | |
| Katakana | ネオ50, ネオ50II |
|---|---|
| Rōmaji | NEO50, NEO50II |
| Type | Sitdown |
| Released | 1995 |
| Dimensions | 2200-3200 x 1146 x 1900 mm |
| Wiring | MVS & JAMMA |
| Monitor | 50 in (projector) |
| Rotatable | No |
| Weight | 300 kg |
| Power Supply | AC100V±10V (50/60Hz) |
| Power | 200-210 W |
Presented for the first time at conventions in Japan in 1995, the SNK Neo 50 II , despite the initial similar "Neo 50" cabinet branding without mention of a "II" or being a second Neo 50 (1993) model, was a completely redesigned cabinet with a more minimalistic approach.
The branding was soon revised a year later in the 1996 lineup catalog, as new cabinet graphics and later promo material showcased clearly NEO 50 II (see below in Gallery).
Similarly to the earlier model, it not only housed a 2-cart MVS pcb, which could only permit switching between 2 Neo Geo games, but additionally the NEO 50 II could house JAMMA games as well.
Gallery
-
initial branding as Neo 50
-
Flyer. Cab renamed correctly as Neo 50 II
-
Neo 50 II entry in SNK's Amusement Game Machine '96 Lineup Catalog (Japan)
