Sega New Astro City: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
Add introduction |
||
| (One intermediate revision by the same user not shown) | |||
| Line 20: | Line 20: | ||
|power =140 | |power =140 | ||
}} | }} | ||
The 1995 Sega New Astro City is the final version of the Astro range. | |||
Compared to the special edition [[Sega Astro City 2|Astro City 2]], it adds a slightly less extreme speaker upgrade to the original [[Sega Astro City|Astro City]] plus the new [[Nanao MS9]] monitor. | |||
==Gallery== | ==Gallery== | ||
<gallery> | <gallery> | ||
| Line 28: | Line 33: | ||
</gallery> | </gallery> | ||
==Manuals & Paperwork== | ==Manuals & Paperwork== | ||
[[Media:Sega_New_Astro_City_Manual.pdf|Instruction Manual (English)]] | * [[Media:Sega_New_Astro_City_Manual.pdf|Instruction Manual (English)]] | ||
* [[Media:Sega_New_Astro_City_Cabinet_Flyer.jpg|Cabinet flyer]] | |||
[[Media:Sega_New_Astro_City_Cabinet_Flyer.jpg|Cabinet flyer]] | |||
==Notes== | ==Notes== | ||
| Line 37: | Line 41: | ||
* [[Media:Astro_marquee_holder_fittings.JPG|Marquee holder fittings]] | * [[Media:Astro_marquee_holder_fittings.JPG|Marquee holder fittings]] | ||
* [[New Astro City Strip Down Guide]] | * [[New Astro City Strip Down Guide]] | ||
* [[Sega_Astro_City_Wiring_Guide|Wiring Guide]] | |||
===PCB Mounting board size=== | ===PCB Mounting board size=== | ||
Latest revision as of 20:19, 24 January 2024
| Sega New Astro City | |
|---|---|
|
| |
| Katakana | ニューアストロシティ |
| Rōmaji | NYUUASUTOROSHITI |
| AKA | New Astro, NAC |
| Type | Sitdown |
| Released | 1995 |
| Dimensions | 905 x 750 x 1445 mm |
| Wiring | JAMMA |
| Monitor | 29 in 15/24 kHz (Nanao MS9) |
| Rotatable | Yes |
| Weight | 93 kg |
| Power | 140 W |
The 1995 Sega New Astro City is the final version of the Astro range.
Compared to the special edition Astro City 2, it adds a slightly less extreme speaker upgrade to the original Astro City plus the new Nanao MS9 monitor.
Gallery
Manuals & Paperwork
Notes
- New Astro City PSUs
- Stereo Wiring
- Marquee holder fittings
- New Astro City Strip Down Guide
- Wiring Guide
PCB Mounting board size
- 48.26 centimeters long (19 Inches)
- 40 centimeters wide (15 3/4 Inches)
- 1 centimeter deep (3/8th Inch plywood is close enough)