Sega Super Megalo 2: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
| (4 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
| Line 3: | Line 3: | ||
|kana = スーパーメガロ2 | |kana = スーパーメガロ2 | ||
|romaji = SŪPĀMEGARO2 | |romaji = SŪPĀMEGARO2 | ||
|aka = Super Megalo II | |aka = Super Megalo II; DX50 Model 2 | ||
|image = Sega_Super_Megalo_2.jpg | |image = Sega_Super_Megalo_2.jpg | ||
|type = Sitdown | |type = Sitdown | ||
| Line 20: | Line 20: | ||
|power = 360 | |power = 360 | ||
}} | }} | ||
SEGA's ''Super Megalo 2'' was the successor (& slight upgrade) to the [[Sega Super Megalo|Super Megalo aka Super Megalo 1 ]], it was released along with SEGA's ''Model 2'' arcade system in 1994. Visually both models are identical albeit the cabinet model's logo, when present. | |||
Cabinets based on Super Megalo 2 are often designated by SEGA as "DX 50" version in catalogs, for Model 2 games such as ''Virtua Fighter 2'',''Virtua Striker''(Japanese version), ''Virtua Cop''. | |||
==Gallery== | ==Gallery== | ||
<gallery> | <gallery> | ||
| Line 26: | Line 29: | ||
Image:Sega super megalo2 jp flyer b.jpg | Image:Sega super megalo2 jp flyer b.jpg | ||
Image:Sega super megalo 2 jp ad.jpg|ad | Image:Sega super megalo 2 jp ad.jpg|ad | ||
Image:VF2 new astro city & super megalo 2.jpg|''Virtua Fighter 2'' New Astro City & DX50 (Super Megalo 2) cab versions | |||
Image:Sega virtua striker on super megalo 2 (japanese version).jpg|''Virtua Striker'' cabinet(Japanese version) | |||
Image:Sega virtua cop on super megalo 2 cab (jp).jpg|DX50 cabinet (Super Megalo 2) version of ''Virtua Cop'' | |||
Image:Sega high performance cabinets guide super megalo 2.jpg | |||
</gallery> | </gallery> | ||
Latest revision as of 03:52, 19 April 2024
| Sega Super Megalo 2 | |
|---|---|
|
| |
| Katakana | スーパーメガロ2 |
| Rōmaji | SŪPĀMEGARO2 |
| AKA | Super Megalo II; DX50 Model 2 |
| Type | Sitdown |
| Released | 1994 |
| Dimensions | 2200-3100 x 1140 x 1867 mm |
| Wiring | JAMMA |
| Monitor | 50 in 24 (scan converter converts 15 kHz to 24) kHz |
| Rotatable | No |
| Weight | 330 kg |
| Power Supply | 110-240VAC |
| Power | 360 W |
SEGA's Super Megalo 2 was the successor (& slight upgrade) to the Super Megalo aka Super Megalo 1 , it was released along with SEGA's Model 2 arcade system in 1994. Visually both models are identical albeit the cabinet model's logo, when present. Cabinets based on Super Megalo 2 are often designated by SEGA as "DX 50" version in catalogs, for Model 2 games such as Virtua Fighter 2,Virtua Striker(Japanese version), Virtua Cop.
Gallery
-
flyer
-
ad
-
Virtua Fighter 2 New Astro City & DX50 (Super Megalo 2) cab versions
-
Virtua Striker cabinet(Japanese version)
-
DX50 cabinet (Super Megalo 2) version of Virtua Cop
Cabinet Art
- Super Megalo 2 Instructions Panel Background
- Super Megalo 2 Instructions Panel Background Type 2
- Super Megalo 2 Control Panel Overlay scan by STV