Taito Teatro 50: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
|||
| (2 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
| Line 1: | Line 1: | ||
{{Infobox cabinet | {{Infobox cabinet | ||
|name = Taito Teatro 50 | |name = Taito Teatro 50 | ||
|kana = | |kana = テアトロ50 | ||
|romaji = | |romaji = TEATORO50 | ||
|aka = Teatro50 Dual, Theatro 50 | |aka = Teatro50 Dual, Theatro 50 | ||
|image = Teatro50.jpg | |image = Teatro50.jpg | ||
|type = Sitdown | |type = Sitdown | ||
|year = | |year = 1993 | ||
|depth = 2430~3700 | |depth = 2430~3700 | ||
|width = 1160 | |width = 1160 | ||
| Line 23: | Line 23: | ||
==Gallery== | ==Gallery== | ||
<gallery> | <gallery> | ||
Image:TAITO Teatro 50 projector cab logotype jp flyer p1.png|Flyer | |||
Image:TAITO Teatro 50 projector cab logotype jp flyer p2.png | |||
Image:Teatro50Flyer.jpg|Flyer | Image:Teatro50Flyer.jpg|Flyer | ||
Image:Teatro50Flyer2.jpg | Image:Teatro50Flyer2.jpg | ||
Image:Arcade taito 11.jpg | Image:Arcade taito 11.jpg | ||
Image:Shill03.jpg | Image:Shill03.jpg | ||
Latest revision as of 02:44, 1 May 2026
| Taito Teatro 50 | |
|---|---|
![]() | |
| Katakana | テアトロ50 |
| Rōmaji | TEATORO50 |
| AKA | Teatro50 Dual, Theatro 50 |
| Type | Sitdown |
| Released | 1993 |
| Dimensions | 2430~3700 x 1160 x 1900 mm |
| Wiring | JAMMA |
| Monitor | 50 in 15/24 kHz |
| Rotatable | No |
| Weight | 230 kg |
| Power | 325 W |
Gallery
-
Flyer
-
Flyer
-
RC de Go! custom controller kit on Teatro50
