Sega New Astro City: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
m Add wiring guide |
||
| Line 28: | Line 28: | ||
</gallery> | </gallery> | ||
==Manuals & Paperwork== | ==Manuals & Paperwork== | ||
[[Media:Sega_New_Astro_City_Manual.pdf|Instruction Manual (English)]] | * [[Media:Sega_New_Astro_City_Manual.pdf|Instruction Manual (English)]] | ||
* [[Media:Sega_New_Astro_City_Cabinet_Flyer.jpg|Cabinet flyer]] | |||
[[Media:Sega_New_Astro_City_Cabinet_Flyer.jpg|Cabinet flyer]] | |||
==Notes== | ==Notes== | ||
| Line 37: | Line 36: | ||
* [[Media:Astro_marquee_holder_fittings.JPG|Marquee holder fittings]] | * [[Media:Astro_marquee_holder_fittings.JPG|Marquee holder fittings]] | ||
* [[New Astro City Strip Down Guide]] | * [[New Astro City Strip Down Guide]] | ||
* [[Sega_Astro_City_Wiring_Guide|Wiring Guide]] | |||
===PCB Mounting board size=== | ===PCB Mounting board size=== | ||
Revision as of 22:37, 17 August 2023
| Sega New Astro City | |
|---|---|
|
| |
| Katakana | ニューアストロシティ |
| Rōmaji | NYUUASUTOROSHITI |
| AKA | New Astro, NAC |
| Type | Sitdown |
| Released | 1995 |
| Dimensions | 905 x 750 x 1445 mm |
| Wiring | JAMMA |
| Monitor | 29 in 15/24 kHz (Nanao MS9) |
| Rotatable | Yes |
| Weight | 93 kg |
| Power | 140 W |
Gallery
Manuals & Paperwork
Notes
- New Astro City PSUs
- Stereo Wiring
- Marquee holder fittings
- New Astro City Strip Down Guide
- Wiring Guide
PCB Mounting board size
- 48.26 centimeters long (19 Inches)
- 40 centimeters wide (15 3/4 Inches)
- 1 centimeter deep (3/8th Inch plywood is close enough)