Namco Cyber Lead: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Fcobenitez (talk | contribs) No edit summary |
|||
| Line 28: | Line 28: | ||
<gallery> | <gallery> | ||
Image:Arcade wave 411.jpg | Image:Arcade wave 411.jpg | ||
Image:Tekken 3 japanese advert namco cyberlead cab.jpg|Tekken 3 official cabinet in Japan (1997) | |||
</gallery> | </gallery> | ||
== Manuals == | == Manuals == | ||
[[Media:Namco_Cyber_Lead_Manual.pdf|Instructions]] | [[Media:Namco_Cyber_Lead_Manual.pdf|Instructions]] | ||
Revision as of 18:18, 1 May 2024
| Namco Cyber Lead | |
|---|---|
![]() | |
| Katakana | サイバーリード |
| Rōmaji | SAIBAARIIDO |
| AKA | Cyber Lead 1, Cyber Lead I, Cyberlead |
| Type | Sitdown |
| Released | 1998 |
| Dimensions | 970 x 760 x 1480 mm |
| Wiring | JVS w/dedicated NAMCO made I/O. Factory model includes NAMCO made JVS > JAMMA I/O |
| Monitor | 29 in 15/24 kHz (Nanao MS-9 / Toei TC-L292) |
| Rotatable | No |
| Weight | 120 kg |
| Power | 120 W |
The monitor in the Cyber Lead cannot be rotated to "tate" due to the fixed bezel.
Toei chassis fitted on a Orion A68KTB130X006 tube.
Originally came with Namco JVS to JAMMA Adaptor.
Gallery
-
Tekken 3 official cabinet in Japan (1997)
Manuals
Misc
PCB Mounting board size
- 53 centimeters long
- 42 centimeters wide
- 12mm thickness Plywood
