Sega New Astro City
| Sega New Astro City | |
|---|---|
|
| |
| Katakana | ニューアストロシティ |
| Rōmaji | NYUUASUTOROSHITI |
| AKA | New Astro, NAC |
| Type | Sitdown |
| Released | 1995 |
| Dimensions | 905 x 750 x 1445 mm |
| Wiring | JAMMA |
| Monitor | 29 in 15/24 kHz (Nanao MS9) |
| Rotatable | Yes |
| Weight | 93 kg |
| Power | 140 W |
Gallery
Manuals & Paperwork
Notes
- New Astro City PSUs
- Stereo Wiring
- Marquee holder fittings
- New Astro City Strip Down Guide
- Wiring Guide
PCB Mounting board size
- 48.26 centimeters long (19 Inches)
- 40 centimeters wide (15 3/4 Inches)
- 1 centimeter deep (3/8th Inch plywood is close enough)