Sega Astro City: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
m Add wiring guide, formatting |
mNo edit summary |
||
| (One intermediate revision by the same user not shown) | |||
| Line 20: | Line 20: | ||
|power = 140 | |power = 140 | ||
}} | }} | ||
The Sega Astro City is the 1993 successor to the [[Sega Aero City|Aero City]]. | |||
Now, with a massive 29 inch monitor, curvy plastic body and swappable control panels that remained a standard until the [[Sega Naomi Universal|Naomi]]. | |||
==Paperwork== | ==Paperwork== | ||
* [[Media:Sega_Astro_City_cabinet_flyer.jpg|Cabinet flyer]] | * [[Media:Sega_Astro_City_cabinet_flyer.jpg|Cabinet flyer]] | ||
Latest revision as of 20:20, 24 January 2024
| Sega Astro City | |
|---|---|
![]() | |
| Katakana | アストロシティ |
| Rōmaji | ASUTOROSHITI |
| AKA | Astro, Astro City 1 |
| Type | Sitdown |
| Released | 1993 |
| Dimensions | 905 x 750 x 1445 mm |
| Wiring | JAMMA |
| Monitor | 29 in 15/24 kHz (Nanao MS8, Some have Nanao MS9) |
| Rotatable | Yes |
| Weight | 93 kg |
| Power | 140 W |
The Sega Astro City is the 1993 successor to the Aero City.
Now, with a massive 29 inch monitor, curvy plastic body and swappable control panels that remained a standard until the Naomi.
Paperwork
Artwork
- Side Art
- Side Art (alternative)
- Panel Overlay
- Panel (vector rastered)
- Panel (vector)
- Blank Panel
- Panel Scan
- Panel (alternative vector)
- Instruction Space Decal
- Speaker Logo
- 100 Yen (vector)
- Warning Sticker
Notes
- How to rotate a Sega Astro City monitor
- Stereo Wiring
- Marquee holder fittings
- Strip Down Guide
- Wiring Guide
PCB Mounting board size
- 48.26 centimeters long (19 Inches)
- 40 centimeters wide (15 3/4 Inches)
- 1 centimeter deep (3/8th Inch plywood is close enough)
